Czym jest magazyn czasowego składowania?

2022-12-07

Instytucją, która bywa mylona ze składem celnym, jest magazyn czasowego składowania. Choć organizacyjnie nie różnią się zbyt mocno, pełną zupełnie odmienne funkcje. Magazyn czasowego składowania to rodzaj magazynu znajdującego się  pod dozorem celnym, umożliwiający przesunięcie odpraw, w przypadku braku możliwości dokonania skutecznego zgłoszenia celnego i dopełnienia zobowiązań.

W przypadku magazynu czasowego składowania, z oferty warto skorzystać gdy zachodzi brak możliwości dokonania skutecznego zgłoszenia celnego np. braki w dokumentacji, wymaganej do dokonania zgłoszenia (braki dokumentacji dotyczącej badań Stacji sanitarno-epidemiologicznej czy braki  dokumentacji wymaganej przez Izbę handlową. 

W magazynie czasowego składowania, towary przechowywać można maksymalnie przez dziewięćdziesiąt dni, przy czym nie wolno wykonywać na nich żadnych operacji naprawczych. Jakiekolwiek działania, podejmowane na przechowywanych w magazynie czasowego składowania towarach nie mogą prowadzić do zmiany wyglądu lub właściwości technicznych towarów. Towary z tego rodzaju magazynu wyprowadzić można jedynie w ilości zadeklarowanej na Przywozowej Deklaracji Skróconej. Korzystanie z magazynu czasowego składowania jest przede wszystkim wskazane w przypadku:

 konieczności uzupełnienia dokumentacji do zgłoszenia celnego,

 konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań towaru na przykład w Sanepidzie,

konieczności załatwienia brakujących formalności przy zawieszonych należnościach celno-podatkowych.

Magazyn czasowego składowania a skład celny – różnice                          Zasadniczo obie formy służą przechowywaniu towarów przed dokonaniem odprawy celnej. Jednak istnieje dość znacząca różnica, czyli czas i cel. Skład celny umożliwia przechowywanie towarów nieunijnych bez ograniczeń czasowych. Umożliwia dokonywania czynności na towarze, w tym dzielenia go, a co za tym idzie dzielenia opłat celno-skarbowych.

Magazyn czasowego składowania jest ograniczony czasowo. Przyjmuje się określoną liczbę dni, którą oczywiście można wydłużyć za zgodą Urzędu Celnego. Czas ten powinien być wykorzystany na skompletowanie niezbędnej dokumentacji, po czym dokonywana jest odprawa celna lub towar umieszczany jest w składzie celnym. Podczas przechowywania towaru w magazynie czasowego składowania, co do zasady przedsiębiorca ma do niego dostęp, jednak w żaden sposób nie może zmieniać jego właściwości. To oznacza, że niemożliwe jest między innymi jego przepakowywanie. Tego typu miejsca są zazwyczaj prowadzone przez agencje celne lub firmy spedycyjne. Składowanie towarów na ich terenie wiąże się z podpisaniem umowy oraz wniesieniem stosownej opłaty.

Podczas przechowywania towaru w magazynie czasowego składowania, co do zasady przedsiębiorca ma do niego dostęp, jednak w żaden sposób nie może zmieniać jego właściwości. To oznacza, że niemożliwe jest między innymi jego przepakowywanie. Tego typu miejsca są zazwyczaj prowadzone przez agencje celne lub firmy spedycyjne. Składowanie towarów na ich terenie wiąże się z podpisaniem umowy oraz wniesieniem stosownej opłaty. 

                        

Jak uzyskać pozwolenie na magazyn czasowego składowania ? - > Pozwolenie na magazyn czasowego składowania | Biznes.gov.pl - Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Jeśli macie jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu drogą mailową, telefoniczną lub za pośrednictwem formularza kontaktowego, znajdującego się na naszej stronie internetowej.