6 najczęstszych błędów magazynowych i jak ich uniknąć

2021-12-10

Nie ma co do tego wątpliwości, że magazynowanie jest znacznie bardziej skomplikowane niż kiedyś. Zwiększony popyt konsumentów wraz z usługami, które gwarantują wysyłkę następnego dnia lub nawet tego samego, podniósł poprzeczkę i zmusił tych, którzy byli odporni na zmiany, do podjęcia ważnych decyzji o tym, jak dostosować swoje procesy, aby pozostać konkurencyjną siłą w branży. Jednak duże zmiany wiążą się z równie dużymi przeszkodami. Poniżej znajduje się lista 6 typowych błędów magazynowych, których można łatwo uniknąć dzięki starannemu planowaniu i kilku środkom zapobiegawczym.

Niedokładne śledzenie zapasów                                                                                                Jedym z najprostszych, ale też najbardziej wszechobecnych błędów popełnianych w magazynach jest niedokładna ewidencja inwentaryzacyjna.

W dzisiejszych czasach najprostszym sposobem rozwiązania tego problemu i zapobiegania mu jest wykorzystanie obecnej technologii. Dobry system zarządzania magazynem lub WMS jest jednym z najlepszych sposobów prowadzenia dokładnej ewidencji zapasów. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę ilość produktów i szybkość, z jaką te produkty muszą być przenoszone, prowadzenie dokładnych zapisów zapasów bez użycia takiej platformy może być prawie niemożliwe. Jeśli chcesz, aby Twoje operacje magazynowe były jak najbardziej na równi, zalecamy zacząć właśnie od tego punktu Kluczem do w pełni zoptymalizowanego magazynu jest solidny fundament.

Złe planowanie                                                                                                                                                                    Choć proces ten może czasami wydawać się niepewny, planowanie przyszłości jest niezbędne do skutecznego zarządzania magazynem. Jeśli nie planujesz przyszłości w oparciu o prognozowane stopy wzrostu, Twoja firma nie będzie w stanie przetrwać. Zatrudnienie konsultanta, który pomoże Ci określić ścieżkę, którą Twoja firma będzie musiała podążać, to świetny sposób, aby uniknąć zaskoczenia, gdy przyszłe prognozy wzrostu dla Twojej branży faktycznie się spełnią.

Właściwe planowanie może również pomóc łatwiej poruszać się w bardziej nieoczekiwanych okolicznościach, takich jak powszechne zmiany w branży lub masowo zmieniające się wymagania konsumentów.

Nie ma nic zabawnego w tym, że nie masz dalekowzroczności, aby przygotować się na ogromny zwrot w swojej branży. Może się to oczywiście zdarzyć w dowolnym momencie, ale jest to coś, co pandemia COVID podkreśliła dla wielu branż jako potencjalny problem, który może łatwo wynikać również z wpływu zewnętrznego.

Gdy złe planowanie ma miejsce na poziomie magazynowania, może szybko mieć szkodliwy wpływ na przebieg działalności lub wpłynąć na cały łańcuch dostaw. I chociaż nie wszystkie sytuacje lub zdarzenia można przewidzieć lub nawet zapobiec, wiedza, że coś może potencjalnie wymusić dużą zmianę w magazynie, może nadal pomóc w przygotowaniu się do poruszania się po nim, jeśli zajdzie taka potrzeba.


Nieprzestrzeganie procedur bezpieczeństwa                                                                        Procedury bezpieczeństwa obowiązują z jakiegoś powodu. Jest to jedna z tych kwestii, które nie powinny wymagać rozwiązania, ale wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, które nie są egzekwowane tak, jak powinny, są w rzeczywistości dość dużym problemem w branży magazynowej. Przeszkól swoich pracowników w zakresie właściwych procedur bezpieczeństwa, a następnie monitoruj przestrzeganie ich przez personel. Aby zwiększyć motywację do przestrzegania przepisów wprowadź dodatkowe benefity dla przykładnych pracowników, możesz również ustanowić system nagród, to świetne sposoby na zwiększenie świadomości bezpieczeństwa.

Brak możliwości szkolenia i rozwoju personelu                                                                                                        Wychodząc z naszego poprzedniego punktu dotyczącego procedur bezpieczeństwa, porozmawiajmy o szkoleniu personelu magazynowego. Zdecydowana większość z nas chce rozwijać się w swojej karierze, rozwijać nowe umiejętności i doskonalić istniejące umiejętności. Jeśli Twoi pracownicy czują, że nie otrzymują wystarczających możliwości rozwoju, przekonasz się, że rotacja pracowników będzie wyższa, a znacznie więcej czasu i energii zostanie poświęcone na szkolenie nowych pracowników.

Zapewniając swoim pracownikom solidne szkolenia w swojej dziedzinie, a także możliwości rozwoju dla tych, którzy przodują w swoich modułach szkoleniowych, zwiększysz produktywność w swoim magazynie. To prosta, ale mądra rada dla dosłownie każdej firmy działającej w każdej branży. Kiedy wyposażysz swoich pracowników w niezbędną wiedzę do sprawnego wykonywania swojej pracy i zdasz sobie sprawę, że okresowo z szansą na awans w firmie, czują się wysłuchani i wspierani.

Proste: wspieraj swoich pracowników, a oni będą wspierać Ciebie.


Nieutrzymanie czystego obiektu                                                                                              Elementy wyposażenia leżące nie na swoim miejscu, warstwy kurzu i zniszczone światła są charakterystycznymi oznakami magazynu, który zmierza ku katastrofie. Urazy i ogólne poczucie niezadowolenia pracowników są znacznie bardziej prawdopodobne w nieuporządkowanym obiekcie.      Jak możesz obsługiwać usprawniony magazyn, jeśli wszystko jest zdezorganizowane, ścieżki są zablokowane, a Twoi pracownicy obawiają się niebezpiecznych warunków pracy?                                                                                                                                                                      Na szczęście łatwym sposobem na naprawienie tego problemu i złagodzenie zatłoczenia magazynu jest wdrożenie harmonogramu sprzątania w pewnym momencie podczas zmian pracowniczych. Można to nawet wbudować w moduły szkoleniowe dla pracowników, które wcześniej omówiliśmy. Zaledwie kilka minut kilka razy dziennie, a następnie większe sesje czyszczenia na koniec zmiany mogą pomóc w zapewnieniu, że magazyn pozostanie uporządkowany, zorganizowany i działa tak szybko, jak to możliwe.

Odporność na automatyzację                                                                                             Technologia to przyszłość. To stwierdzenie jest tak samo prawdziwe dzisiaj, jak było 10 lat temu i nadal będzie prawdziwe za 10 lat. Nie musisz zmieniać wszystkiego, co robisz, ale wykorzystanie technologii do automatyzacji niektórych procesów jest niezbędne, aby pozostać konkurencyjnym w stale rozwijającym się świecie technologicznym. Kiedy mówimy o automatyzacji w odniesieniu do magazynowania, wiele korzyści jest natychmiast oczywistych. Od zautomatyzowanych systemów przechowywania i pobierania (AS / RS) i zautomatyzowanych pojazdów kierowanych (AGV) po nowsze osiągnięcia, takie jak autonomiczne roboty mobilne (AMR), jest całkowicie jasne, że automatyzacja jest przyszłością magazynowania.

Nie oznacza to, że roboty zastąpią ludzkich pracowników, wręcz przeciwnie. Podczas gdy te elementy technologii z pewnością mogą pomóc magazynowi działać wydajniej, będą wymagać od ludzkich operatorów ich programowania, utrzymywania i współpracy z nimi.

Ponieważ coraz więcej magazynów zwraca się ku technologii automatyzacji, wyrządzasz sobie krzywdę, nie badając swoich opcji.

 Więcej informacji możesz przeczytać na naszym blogu -  Jak budować skalowany biznes.