Magazynowanie e-commerce: wszystko, co musisz wiedzieć

2022-04-20

Magazynowanie e-commerce: wszystko, co musisz wiedzieć

W ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy, jak firmy, zarówno duże, jak i małe, coraz bardziej zwracają się w kierunku sprzedaży online. I chociaż wiele osób szybko zwraca uwagę, że to wszystko spowodowała pandemia - nie do końca jest to główny powód. Z pewnością epidemia sprawiła, że więcej osób robiło zakupy online, ale jest to zmiana, która i tak by nastąpiła. Jedyna różnica polega na tym, że teraz było to nagłe, ale pozostało już z nami. Ludzie nadal dużo kupują w Internecie, a sprzedawcy muszą przechowywać te zapasy gdzieś przed ich wysyłką. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o magazynowaniu eCommerce.

Co to jest magazynowanie eCommerce?

Nie ma potrzeby, abyśmy byli tutaj zbyt techniczni. Zasadniczo jest to miejsce, w którym przechowujesz swoje fizyczne zapasy, zanim towary zostaną sprzedane i wysłane. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą firmę, czy gigantyczną  - cel jest jeden - utrzymanie efektywnego i zorganizowanego magazynu.

Jeśli będziesz śledzić swoje zapasy we właściwy sposób, zaoszczędzisz dużo czasu. Jest to istotna część procesu, a Ty ułatwisz sobie pracę, jeśli od razu ją rozwiążesz. Zobaczmy, o czym powinieneś pomyśleć, jeśli chcesz sprawnie zarządzać magazynem.

Zarządzanie z salonu?

Każdy kiedyś zaczynał. Amazon urodził się w garażu Jefa Bezosa i spójrz, gdzie są teraz. Ludzie lubią kupować online i ten trend szybko się nie zmieni. Więc jeśli widzisz swoją szansę na zarobienie na tym pieniędzy, jak najbardziej, idź w to. Oczywiście będziesz chciał początkowo obniżyć koszty, a najlepszym sposobem na to jest uczynienie domu siedzibą główną swojej firmy. Możesz zarządzać operacjami z garażu czy salonu. Jednak będzie to działać tylko przez jakiś czas. W pewnym momencie Twój biznes urośnie do większej skali i będziesz musiał poszukać innego miejsca. W tej chwili będzie Ci potrzebny magazyn oraz system CRM. Pomoże Ci to usprawnić proces i sprawi, że magazynowanie eCommerce i organizacja klientów będą dziecinnie proste.

Dlaczego potrzebujesz magazynu?

Jak wspomnieliśmy, popyt na produkty eCommerce jest wyższy niż kiedykolwiek. Jednak nie chodzi tylko o liczbę zamówień, które otrzymujesz. Klienci oczekują, że ich paczki dotrą do nich szybko i bez szwanku, a jeśli chcesz pozostać w grze, musisz o to zadbać. Uzyskanie odpowiedniego magazynu pomoże Ci w tym na wiele sposobów. Oczywiście nadal powinieneś starać się utrzymać niskie koszty, a dzięki narzędziom cyfrowym, które są dziś dostępne, nie jest to takie trudne. Szybciej wyślesz swoje produkty, oszczędzając czas, pieniądze i nerwy.

Usprawnij i zleć na zewnątrz

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była tak wydajna, jak to tylko możliwe, możesz skorzystać z outsourcingu usług logistycznych. To świetny sposób na odciążenie pleców w zakresie magazynowania i zarządzania zapasami.

Dzięki 3PL możesz zautomatyzować zapasy zapasów, uczynić wysyłkę bardziej przejrzystą i uzyskać dostęp do stanu zapasów w czasie rzeczywistym za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Ponadto możesz synchronizować zamówienia z wielu platform i upewnić się, że nie będzie żadnych pomyłek w wysyłce. Możesz zlecić na zewnątrz wszelkiego rodzaju usługi logistyczne, ale to od Ciebie zależy, które z nich potrzebujesz. Im bardziej zautomatyzujesz proces, tym łatwiej będzie Ci, ale będziesz musiał wydać więcej pieniędzy, aby go utrzymać. Dlatego ważne jest, aby znaleźć równowagę i nie popychać jej zbyt daleko.

Pozostań w kontakcie

Niezależnie od tego, czy jesteś jedynym pracownikiem, czy masz wielu pracowników i współpracujesz z firmami 3PL, musisz być zaangażowany w to, jak działa Twój magazyn. Jeśli zatrudniasz pracowników, pamiętaj, aby ich przeszkolić, aby wiedzieli, co robią. Jednak naucz się także poruszać po narzędziach, których będą używać. To świetnie, gdy Twoja firma się rozwija, ale ciągle musisz myśleć o krok do przodu. Kiedy nadejdzie czas na zwiększenie skali, musisz być na to gotowy, ale także Twoi partnerzy magazynowi eCommerce muszą być w stanie nadążyć za Tobą. Tylko w ten sposób Twoja mała firma może przekształcić się w firmę, która sprawia, że wszyscy jej klienci są zadowoleni.

 

W Point of View od lat zajmujemy się gospodarką magazynową oraz wynajmem nowoczesnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych w centralnej Polsce. Przechowujemy, pakujemy, sortujemy i dostarczamy produkty w maksymalnym bezpieczeństwie i z uwzględnieniem najwyższych standardów jakości. Pracujemy w kulturze opartej na otwartości, dzieleniu się wiedzą, zaangażowaniu, współpracy i ciągłym doskonaleniu się.